Архів новин
«   »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
Сьогодні 271
Вчора 1100
За цей тиждень 1371
За минулий тиждень 4501
За цей місяць 11139
За минулий місяць 24702
За весь час 6127665
Президент України провів телефонну розмову з Федеральним канцлером Німеччини
Правила розумного карантину. Бережіть стосунки в сім'ї
13 Січня 2021

Водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін. Це призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю і захворювання може закінчитися летально. До групи підвищеного ризику відносяться діти до 3х років на штучному вигодовуванні, чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи. Хворіють зазвичай немовлята, яких вигодовують сумішами на воді з високою концентрацією нітратів (понад 50 мг/дм3). Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

При проведенні моніторингових обстежень за якістю питної води із джерел децентралізованого водопостачання протягом 2020 року за результатами експертизи, проведеної Випробувальним центром Вінницької регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби України, не відповідали гігієнічним нормативам, по санітарно-хімічним показникам 68,8%  проб дослідженої води із колодязів, в тому числі по вмісту нітратів 68,8%  проб. Вміст нітратів значно перевищує нормативні рівні в громадських колодязях м.Бар (вул.Григоровичів Барських, Галицьких вояків, Третвича, Кошового, Св.Миколая), сел.Бар (вул.Лесі Українки), с.Войнашівка (вул.Миру), с.Іванівці (вул.Михайла Грушевського, Польова,  Шевченка,  Маяковського), с.Володіївці (вул.Центральна), с.П.Ялтушків (вул.Дубова, Вишнева, Лісова), с.Супівка (вул.Гагаріна), с.Адамівка, с.Йосипівці, с.Окладне, с.Чемериське, с.Балки (вул.Ординського, Шевченка). На підставі ст. 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», ст.13 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» керівникам та сільським головам були направлені приписи, рекомендаційні листи щодо проведення відповідних заходів по покращенню якості питної води та встановлення табличок «Вживання питної води заборонено». 

З метою попередження виникнення випадків захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію у дітей та дорослих, відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Барського районного  управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області рекомендує дотримуватися таких профілактичних заходів: не вживати питну воду із невідомих джерел, колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники - понад 50 мг/дм3, а також не використовувати її для приготування сумішей дитячого харчування; дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження та облаштування колодязя навісом, кришкою загальним відром тощо); місця облаштування колодязів та каптажів джерел слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м (для індивідуальних колодязів - не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод; територію навколо колодязя, каптажу джерела треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку; у радіусі 50 м від колодязів та каптажів джерел не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води; забороняється влаштовувати колодязі та каптажі джерел у місцях, що затоплюються, зазнають розмивів, зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених територіях; раз на рік, бажано влітку, необхідно проводити лабораторне дослідження питної води з джерела водопостачання за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками. 

Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману, її можна використовувати тільки для технічних потреб. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.
Будьте обережні! При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.Підготувала Вікторія Котясь, відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Барського районного  управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області