Архів новин
«   »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
Сьогодні 6016
Вчора 7811
За цей тиждень 29722
За минулий тиждень 55191
За цей місяць 13827
За минулий місяць 247663
За весь час 4736221
Володимир Зеленський підписав зміни до Бюджетного кодексу щодо ефективного фінансування розвитку дорожньої галузі
13 Листопада 2019
Таким був лейтмотив пресконференції завідувачки відокремленого структурного підрозділу «Барський міжрайонний відділ лабораторних досліджень» ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Світлани Попової, лікаря-інфекціоніста центральної районної лікарні Жанни Бородкіної та лікаря-педіатра районного медичного центру первинної медико-санітарної допомоги Алли Кордон, яка відбулася 12 листопада в пресцентрі райдержадміністрації.

У своїх виступах перед журналістами місцевих ЗМІ вони докладно розповіли про те, наскільки небезпечною для людини є дифтерія і як вберегтися від неї.
Так, Світлана Попова акцентувала увагу на тому, що вслід за кором, на який з початку 2019-го в районі захворіло 189 людей, до нас може повернутися і дифтерія. Адже на сьогодні в Україні вже виявлено 20 випадків цієї небезпечної хвороби.

Раніше спалах дифтерії  у нашій країні був зафіксований у період з 1991 до 1998 року. Тоді захворіли близько 20 тисяч українців, 696 із них померли. До епідемії рівень вакцинації впав із 95 відс. до 80, і цього було достатньо, щоб трапилося стільки смертей. 

У Вінницькій області тоді на дифтерію захворіло 478 людей, в нашому районі реєструвалися поодинокі випадки захворювання.

І тепер є побоювання, що хвороба повертається. Через що ж таке занепокоєння?А через те, що дифтерія має набагато важчий перебіг та викликає різнобічні важкі ускладнення: можуть виникнути проблеми з диханням аж до асфіксії (задухи), а через токсичне отруєння розвиваються серйозні ураження серцево-судинної,нервової, м’язової систем. Все це становить реальну загрозу для життя.

Перший випадок дифтерії в цьому році був зареєстрований в лютому в Луганській області, другий  - в серпні в Хмельницькому, і вже  в жовтні зареєстровано 18 випадків захворювання. Зокрема 17 жовтня стався спалах дифтерії у Закарпатській області. Там госпіталізували 15 студентів, які приїхали з Індії. У Києві також зафіксували два випадки захворювання: діагноз «дифтерія» отримали 9-річний хлопчик та 33-річна киянка. Наприкінці жовтня на Тернопільщині виявили дифтерію у 47-річного чоловіка. Чоловік сам звернувся у лікарню, повідомив, що у 2017-му зробив щеплення, яке  не дало розвинутися важким ускладненням.

На Вінниччині цьогоріч ще не фіксувалися випадки захворювання на дифтерію, ситуація в області та в районі стабільна. Але, як наголосила Світлана Попова, не потрібно чекати, коли з’являться хворі на дифтерію, а вживати всіх необхідних заходів для попередження цього захворювання. Насамперед – вакцинуватися.

Які ж ознаки дифтерії, як її вчасно виявити і чим її лікують, про це розповіла лікар-інфекціоніст центральної районної лікарні Жанна Бородкіна. 

Вона зокрема зазначила, що дифтерія — гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом , через предмети побуту, посуд та іграшки. Найчастіше вражає слизові оболонки носа і горла. Можуть бути уражені й дихальні шляхи (гортань, трахея, бронхи), шкіра та інші органи.       

Відмінна ознака дифтерії — товста, сіра плівка, що покриває горло і мигдалини, утруднює дихання і ковтання, може блокувати дихальні шляхи. Також симптомами дифтерії є біль в горлі і хрипота, збільшення лімфатичних вузлів на шиї, утруднене або прискорене дихання, нежить, лихоманка, озноб, слабкість, загальне нездужання.

Оскільки дифтерія зазвичай розпочинається як ангіна, маючи схожі ознаки, то з метою точного встановлення діагнозу всі пацієнти з формами гострого захворювання верхніх дихальних шляхів обов’язково проходять тестування на дифтерію, тобто направляються на обстеження в бактеріологічну лабораторію.

Збудником дифтерії  є дифтерійна паличка (корінебактерія), яка виробляє небезпечний для життя екзотоксин. Вона стійка до дії різніх чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб; кип'ятіння та розчини деззасобів знищують паличку через хвилину. Токсин, який виділяє паличка, в зовнішньому середовищі нестійкий, швидко гине під час нагрівання (+60 ° С та вище), а також внаслідок дії прямих сонячних променів. 

Інкубаційній період захворювання - від 3 до 10 днів.

Джерелом  інфекції може бути тільки хвора людина чи носій токсігенного штаму дифтерійної палички, причому епідеміологічна небезпека хворого майже в 10 разів вища, ніж носія. 

При підозрі на дифтерію необхідно терміново звертатися до лікаря! Чим раніше виявити захворювання, тим вищі шанси на успішне лікування.

Хворий негайно госпіталізується в інфекційний стаціонар. Основний метод лікування захворювання — введення пацієнту антитоксичної протидифтерійної сироватки. Також призначається дезінтоксикаційна терапія і антибіотики.

Лікування дифтерії може не увінчатися успіхом, адже навіть при проведенні правильної терапії через важку інтоксикацію і розвиток ускладнень дуже високий ризик смерті. Тому найголовніше — не допустити захворювання!

Дифтерія поширюється в основному повітряно-крапельним шляхом, але ж неможливо звести контакти з людьми до нуля. Тож єдиний надійний спосіб захиститися від дифтерії — це вакцинація дітей згідно з календарем профілактичних щеплень і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). 

Вакцина не захищає від дифтерії на 100%, але може убезпечити від важкої і токсичної форми захворювання, а значить, — врятувати здоров’я і життя.

Як підкреслила у своєму виступі лікар-педіатр районного медичного центру ПМСД Алла Кордон, важливо вчасно проводити як вакцинацію, так і ревакцинацію. Адже вакцинація, як і перенесене захворювання, вже через рік-півтора не гарантує захист від інфікування та захворювання, але хвороба у правильно щеплених буде протікати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень. 

Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2,4 та 6 місяців. У 18 місяців  проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну в 16 років – АДП-М.

Дорослі ж повинні ревакцинуватися (тобто вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто, якщо востаннє ви робили щеплення у 16 років, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу – у 36 і так далі.

Якщо доросла людина або дитина старше 7 років раніше не вакцинувалася від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. 

Наскільки ж жителі району дослухаються до порад медиків і вакцинують своїх дітей і себе від небезпечних інфекційних хвороб, зокрема дифтерії?

Як поінформувала журналістів Алла Кордон, показники проведення щеплень проти дифтерії по Барському району станом на 01.11.2019 р.  свідчать про те, що більшість населення розуміє важливість вакцинації.

Так, щодо проведення АКДП:

- діти до 1- го року: заплановано – 423 щеплення, проведено – 311, що становить 75,9% при обласному показнику 69,9%;

- у віці 1 рік і старше: заплановано – 513 щеплень, проведено – 320, що становить 63,7% при обласному показнику 65,7%;

- у віці 18 місяців: заплановано – 515, проведено – 331, що становить 64,3% при обласному показнику 71,9%;

- старше 2-х років: заплановано – 506, проведено – 394, що становить 78,7% при обласному показнику 69,3%

АДП:

- діти у віці 6 років: заплановано – 641, проведено – 294, що становить 45,9% при обласному показнику 43,0%;

- старше 6 років: заплановано – 47, проведено – 47, що становить 100% при обласному показнику 29,9%.

АДП-М: 

- діти у віці старше 7 років: заплановано 154, проведено – 148, що становить 96,1% при обласному показнику 72,9%;

- у віці 16 років: заплановано – 476, проведено – 297, що становить 62,4% при обласному показнику 74,3%;

- старше 16 років: заплановано – 98, проведено – 98, що становить 100% при обласному показнику 71,5%;

- дорослі: заплановано – 6553, проведено - 4524, що становить 69% при обласному показнику 57,1%.

Залишок вакцини АКДП по району станом на 01.11.2019 року становить 3510 доз. Виробник вакцини - Індія. 

Залишок вакцини  АДП-М – 2690 доз. 

Щеплення від дифтерії можна зробити безкоштовно і дорослим, і дітям. Для того, щоб отримати  вакцину, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра.

Насамкінець медики ще раз наголосили: лише вакцинація рятує від дифтерії! 99% людей, що мають щеплення від дифтерії, не хворіють на це небезпечне інфекційне захворювання.


Відділ з питань інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації