Архів новин
«   »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
Сьогодні 874
Вчора 4816
За цей тиждень 874
За минулий тиждень 35788
За цей місяць 110794
За минулий місяць 144650
За весь час 1232648
06 Грудня 2018
В Україні епідеміологічна ситуація з грипом та гострими респіраторними інфекціями є прогнозованою та властивою для початку сезону. Саме час подумати про ефективну профілактику найбільш важкої із всіх респіраторних вірусних інфекцій – грипу. Адже нічого кращого, окрім власного суперімунітету, за вакцинацію проти найбільш поширених та небезпечних у даному епідсезоні вірусів грипу поки що не придумали.

Грип – це вірусне захворювання, яке супроводжується ураженням дихальних шляхів та загальною інтоксикацією. Поширюється повітряно-крапельним шляхом або ж побутовим. Вірус потрапляє до організму через слизову оболонку дихальних шляхів, швидко розмножується, пошкоджуючи клітини та разом с токсинами потрапляє до крові людини. Розповсюджуючись в організмі пошкоджує імунну, серцево-судинну та нервову системи. У зв’язку з цим виникає велика вірогідність приєднання бактеріальної інфекції та розвитку ускладнень. Симптоми грипу проявляються раптово і тривають від кількох днів до кількох тижнів. Клінічними ознаками грипу є: висока температура (більше 38С), яка триває 5 днів та більше; лихоманка; головний біль; ломота в м’язах та суглобах; загальна слабкість; чутливість очей до світла, раптове погіршення самопочуття, втрата апетиту. Можливі нудота, кашель (2 тижні та більше), нежить. 

При появі перших симптомів необхідно залишатися вдома та звертатися до лікаря щодо призначення препаратів для усунення симптомів. Рекомендується зменшити навантаження, дотримуватись постільного режиму, пити рідину, частіше провітрювати приміщення, робити вологе прибирання. Це може врятувати Вас від розвитку ускладнень грипу та убезпечить інших людей (в транспорті, на роботі, в магазині) від контакту з Вашим вірусом.       

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні прогнозується поширення: -вірусу A / Michigan / 45/2015 (H1N1) pdm09; -вірусу A / Singapore / INFIMH-16-0019 / 2016 (H3N2); -вірусу B / Colorado / 06/2017. За даними Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського НАМН України переважати буде А-Сингапур – Н3N2 подібний вірус, що є найбільш небезпечним для людей похилого віку (65 років та старше), оскільки саме у них, особливо при наявності хронічних захворювань, найчастіше виникають небезпечні ускладнення. Цей тип вірусу найчастіше дає ускладнення у вигляді пневмонії.  Вірус Мічіган теж може бути присутнім, але до нього більш схильні люди з категорії ризику або, більш імовірно – малі діти, які ще ніколи не стикалися з цим типом вірусу. Вірус Колорадо, хоч і новий для України, але він належить до тієї ж гілки, що й вірус, який превалював в минулому сезоні, тому, скоріш за все, буде фіксуватися лише в окремих випадках. 

Профілактика – це безпечніше та дешевше, ніж лікування. Для зменшення ризику захворювання на грип діючим методом є специфічна профілактика – вакцинація від конкретного виду вірусу. Щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. За даними минулого епідсезону, в нашій країні було зафіксовано сім летальних випадків унаслідок грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений проти грипу. Щорічна вакцинація — найдієвіший засіб для профілактики грипу. Вакцина не впливає негативно на імунітет людини, а зміцнює його і змушує працювати більш активно і продуктивно.

Початок епідемії в Україні прогнозують на середину грудня. Повноцінний імунітет до вищезгаданих штамів вірусу грипу від 2-х до 4-х тижнів, вакцинуватися можна протягом всього епідсезону. На період епідемічного сезону 2018-2019 в Україні доступні дві вакцини для імунопрофілактики грипу – «Ваксігрип Тетра» французького виробника «Санофі Пастер» та «ДжіСі Флю» південнокорейського «Грін Кросс Корпорейшн».

При відсутності імунітету, власного чи набутого, захворіти на грип може будь-хто. Потурбуйтеся заздалегідь про своє здоров’я та здоров’я тих, хто Вас оточує: підтримуйте власний імунітет та вакцинуйтеся. Пам’ятайте, що хворий на грип або інші ГРВІ за один день можете заразити до 100 своїх колег чи випадкових перехожих.


Підготувала Вікторія КОТЯСЬ,
лікар із загальної гігієни ВДНЗДСЗ
Барського районного управління 
ГУДПСС у Вінницькій області