Архів новин
«   »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
Сьогодні 3816
Вчора 5477
За цей тиждень 19345
За минулий тиждень 32369
За цей місяць 85297
За минулий місяць 83451
За весь час 1057611
09 Листопада 2018
Епізоотична ситуація щодо поширення африканської чуми свиней (АЧС) у Європі та в Україні залишається складною. Тенденція до погіршення простежується впродовж 2018 року.

Нагадаємо, що африканська чума свиней (хвороба Монтгомері) – контагіозне вірусне захворювання домашніх і диких свиней. Для людини вірус АЧС небезпеки не несе. 

Захворювання передається при прямому контакті хворих тварин і здорових, через продукти зі свинини, кліщами і механічно (транспортними засобами, при переміщенні людей і тварин). 

Це одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

Вірус знищується виключно шляхом нагрівання до високих температур. 

Відповідно до інформації Європейської системи нотифікації про хвороби тварин (ADNS), найбільше випадків серед домашніх тварин впродовж року фіксують у Румунії та Польщі.

 Так, наприклад, у Польщі в 2018 році виявили 86 випадків АЧС серед домашніх свиней із загальною кількістю ураженого поголів’я понад 20 тис. Лише у липні зафіксували 36 випадків з майже 6,9 тис. ураженого поголів’я. У дикій фауні в Польщі в 2018 році зафіксували 1 712 випадків із понад 3 тис. ураженого поголів’я. 

Ще одним наочним прикладом негативної динаміки поширення АЧС в Європі за останній час є Румунія. Там з початку року зафіксували 927 випадків цього захворювання серед домашніх тварин (понад 300 тис. —уражене поголів’я), і переважна більшість припадає  на липень.

У Росії з 1 січня поточного року виявили близько 100 випадків АЧС серед домашніх тварин (майже 200 тис. — уражене поголів’я). У дикій фауні теж спостерігається тенденція до збільшення кількості випадків: з початку року  зареєстровано понад 4000 випадків 

Більше того, з початку серпня зареєстрували перший спалах АЧС і в Китайській Народній Республіці.

З початку 2018 року  в Україні АЧС зареєстровано на території 20 областей - 130 випадків (85 - домашні, 34 –дикі, 11 - інфіковані об’єкти). Карантин діє в 48 неблагополучних пунктах 10-ти областей. Останній випадок АЧС у Вінницькій області зареєстровано 08.05.2018р. у Козятинському районі.  З  2012 року -  441 випадок на території всіх областей.

За два останніх роки поголів’я свиней в Україні скоротилося на 15 відсотків, повністю зникло 2 породи свиней: миргородська та велика чорна.

У зв’язку з тим, що в Україні з кожним роком все більше реєструється випадків захворювання свиней африканською чумою, а у 2018 році випадки АЧС зафіксовані на території сусідніх з Вінниччиною областей: Одеської, Хмельницької, Київської, Житомирської, Черкаської, Чернівецької, Кіровоградської, - існує реальна загроза занесення вірусу на територію Барського району (останній випадок у липні 2017 року).

Основними чинниками, які сприяють виникненню АЧС в Україні, є відсутність належного захисту свиногосподарств від занесення збудника заразної хвороби, недостатній контроль за станом здоров’я тварин, їх переміщенням, а також за переміщенням продукції тваринного походження, несвоєчасна діагностика захворювання, прийняття заходів по локалізації та ліквідації осередків АЧС.

Тому хочеться ще раз наголосити на основних заходах з попередження занесення вірусу АЧС в господарства будь-якої форми власності. 

Це зокрема:

- утримання свиней в закритих приміщеннях;

- обслуговування тварин тільки в змінному спецодязі, використання окремих засобів догляду та інвентарю;

- не допускати відвідування господарства та тваринницьких приміщень сторонніми особами;

- не купувати тварин в невстановлених для цього місцях та без супровідних документів;

- не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;

- не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо ви мисливець;

- не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти її забою;

- при виявленні трупа дикого кабана або свійської свині негайно сповістити органи Держпродспоживслужби за телефонами 2-38-91; 2-43-22.


Барське районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області